انواع موکت و مزایای آن

انواع موکت و مزایای آن

انواع موکت و مزایای آنها:

 

این روزها کفپوش های مدرن و متنوعی برای پوشاندن کف خانه وجود دارند اما هنوز هم بعضی از مردم دوست دارند در بخش هایی از خانه و به ویژه اتاق خواب موکت داشته باشند. موکت ها برای اتاق کودکان بسیار مناسب هستند و ایمنی بچه ها را تا چند سال اول زندگی شان فراهم می کند.

می توانید رنگ های شاد و فانتزی تری را برای اتاق کودکان انتخاب کنید و برای بقیه اتاق ها برحسب رنگ بندی سایر اسباب و اثاثیه رنگ و طرح های هماهنگی را انتخاب کنید. در هر حال این کفپوش ها فضای خانه شما را زیبا جلوه می دهند.

پوشش پلی بک:

پوشش پلی بک

 

پوشش پلی بک ضمن سبک بودن پشت موکت باعث عدم نفوذ آب از دو طرف میگردد . این پوشش ضمن استحکام بیشتر موکت ، ظرافت خاصی نسبت به موکتهایی که از این پوشش استفاده می کنند را دارد .

موکت های چاپی:

موکت چاپی

 

استفاده از موکت های ساده و یک رنگ فضای اتاق را بزرگتر نشان می دهد اما ممکن است اتاق شما به اندازه کافی بزرگ باشد و نیازی به این ترفند دکوراسیونی نداشته باشید. بنابراین دستتان حسابی باز است تا رنگ و طرح مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

در حال حاضر موکت های چاپی متنوعی در بازار وجود دارند. انواع وارداتی معمولا از کشورهای بلژیک یا ترکیه به ایران می آیند. البته موکت های ایرانی هم کیفیت و نقش و نگارهای خوبی دارند.

موکت های کبریتی مخملی:

موکت کبریتی مخملی

قدیمی ترین نسل موکت هاست که البته هنوز هم می توانید آنها را در میان فروشگاه های تزئینات داخلی خانه پیدا کنید. به هر حال مهمترین ویژگی موکت های کبریتی مخملی ارزان بودن آنهاست. اگر نمی خواهید برای پوشاندن کف خانه هزینه زیادی بپردازید، انتخاب موکت های کبریتی مخملی بهترین گزینه است.

 

موکت هایی با پرز بلند:

موکت پرز بلند

اگر دلتان می خواهد کف خانه نرم و راحت باشد این موکت ها را انتخاب کنید. این نکته برای افرادی که در مناطق سردسیر سکونت دارند بیشتر اهمیت دارد. ضخامت برخی از موکت ها آنقدر زیاد است که از این لحاظ به فرش های ماشینی شباهت زیادی دارند. به هر حال اگر می خواهید اتاق های شما در فصل زمستان گرم و در تابستان نرم و راحت باشد این موکت ها به دردتان می خورند.

 

نگهداری از موکت ها:

اگر در خانه کودک نوپایی دارید موکت هایی با رنگ روشن انتخاب نکنید چون زود لک می شوند و البته لکه زدایی از موکت ها نسبت به سایر کفپوش هایی از جنس چوب، سنگ و سرامیک دشوارتر است.

موکت های بافت دار گرد و غبار را داخل خودشان جمع می کنند. بنابراین بهتر است که حداقل هفته ای دو بار آنها را با جاروبرقی تمیز کنید.

برای اینکه موکت ها در اثر رفت و آمد جمع نشوند آنها را با چسب مخصوص روی زمین محکم کنید. توجه به این نکته در مورد موکت هایی نازک با پرز کوتاه بیشتر اهمیت دارد.

مزایای موکت ها:

برای حرارت و صدا یک جور عایق به حساب می آیند، به همین دلیل برای محیط های سرد و پر سروصدا هم قابل استفاده هستند.

با داشتن موکت ها کف خانه شما همیشه نرم و راحت است.

از نظر رنگ و طرح بسیار متنوع هستند و با هر نوع دکوراسیونی جور در می آیند.

موکت های یک دست با پرزهای کوتاهتر فضای اتاق را بزرگتر نشان می دهند.

در گروه کفپوش های بادوام جای می گیرند.

برای تمیز کردنشان لزومی ندارد که از دستمال نمدار استفاده کنید. با جاروبرقی به راحتی تمیز می شوند.