فرش ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی  :

             پرشین نام قدیمی برای ایران است ، که با نام فرهنگ فرش ایرانی به رخ همگان در جهان کشیده می شود .

روش رنگ آمیزی که بر اساس تجربه نسل به نسل منتقل شده است . در اینجا فرش های متصل شده در اندازه و انواع مختلف وجود دارد . جمعیت ترک زبان این کشور اغلب موارد از گره متقارن و فارس ها از گر ه نامتقارن استفاده می کنند .نام اغلب فرش ها به محل بافته شده آن برمی گردد . مانند( همدان ، مشهد ، کرمان ، شیراز  و  بیجار ) حتی ممکن است مربوط به یک قومیت خاص باشد مانند قشقایی .

ایران سرزمین بزرگی در میانه شرقی است ، این کشور از لحاظ تاریخی پلی میان شرق و غرب است . جاده ابریشم از مسیر کشور ایران می گذرد کشورهای دیگر نه تنها کالای خود را از این مسیر عبور می دهند بلکه ایده های جدیدی هم در این مسیر می گرفتند .

در ابتدا نام رسمی ایران “پرشین ” بود . مدت اولین سلسله ایران ، هخامنشیان (۳۳۰-۵۵۰ پیش از میلاد .)  و وسعت سرزمین از اتیوپی به هند از تنگه سفر گسترش یافته و از رود جیحون در شمال شرق مرز جغرافیایی ایران بوده است .

امپراطوری سابق ایران مانند داریوش و خشایار شاه که ۲۸ سرزمین را اداره می کردند ، تاریخی چشمگیر داشتند حاکمان دولتهای دیگر مانند چنگیز خان و تیمور لنگ زمین های این سرزمین را از هم جدا کردند .

در زمان صفویه به خصوص شاه عباس (۸۸۰ – ۱۱۰۱) هنر ، معماری  و  صنایع دستی توسعه چشمگیری یافت .اصفهان یک سرمایه جدید محسوب می شد .

مواد خام بزرگ مانند نفت و گاز طبیعی و مواد معدنی را روسها ، انگلیسی ها و بعد آمریکایی ها جذب کردند .

از سال ۱۳۵۷ این کشور یک کشور جمهوری اسلامی شد . نفت بزرگترین صادرات بود . افراد زیادی در ارتباط با فرش در ایران کار می کنند این افراد در حوزه نخ ریسی ، رنگریزی ، فروش و … فعالیت می کنند .

دو کوه از مرز ترکیه و در امتداد آن ساحل جنوبی دریاچه خزر تا بالاترین نقطه آتشقشان آن و همینطور در غرب ایران کوه های زاگرس در شمال غرب تا جنوب شرقی گسترش می یابد در اینجا کوه های متعددی بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند ، دو کویر بزرگ لوت و دشت کویر در این کشور می باشند پایتخت تهران حدوداً ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد .

دیگر شهرستانهای بزرگ مشهد ، تبریز ، اصفهان و شیراز می باشد . بازدیدکنندگان از کشور به زودی متوجه اهمیت  فرش در جامعه ایران شدند ، در این کشور مردم در شهرها و روستاها پای دار به بافت قالی در خانه و یا حیاط مشغول هستند . کارخانه بافندگی و ریسندگی به کار خود مشغول هستند .

در غرب فرشهای شرقی  زبانزد هستند . نویسنده سوئدی (کنت لارسن) در کتاب خود در مورد فرش ایرانی می گوید : ایرانی ها فرهنگ فرش پارسی را حفظ کرده و در بافتن دقت ویژه ای انجام می دهند به همین دلیل بهترین فرش در جهان است .