فرآیندساخت وکاربرد ژئوتکستایل

فرآیندساخت وکاربرد ژئوتکستایل

دو نوع  ژئوتکستایل وجود دارد ( بافته شده و نبافته شده ) . ژئوتکستایلهای بافته شده از مجموع دو یا چند رشته که در هم تنیده شده اند به وجود آمده است در حالیکه ژئوتکستایلهای نبافته شده با پیوند دادن یا متصل کردن الیاف که توسط ماشین مکانیکی شیمیایی ، حلال یا فرآیند حرارتی یا ترکیبی از آنها انجام می شود . به طور کلی ژئوتکستایلها از پلی پروپیلن (pp) یا پلی اتیلن (PET)ساخته شده است .

این مقاله به بحث درباره ژئوتکستایلهای نبافته پلی اتیلن با استفاده از روش های سوزنی مورد بررسی قرار می گیرد . اولین بار در سال ۱۹۵۰ آقای Barrett  در بلوک های پیش ساخته شده ، بلوک های زیر بلوک های فرسایشی بتنی از ژئوتکستایل بکار گرفت  ، او از سبکهای مختلفی از پارچه های یکپارچه بافته استفاده کرد که با نسبت نسبتاً بالا (۶%-۳۰) مشخص می شوند .

از آن به بعد ژئوتکستایل عمدتا برای کارهای ساختمانی کنترل فرسایش و برنامه های مهندسی عمران مورد استفاده قرار می گیرد .

فرآیند ساخت :

روشهای زیادی برای تولید ژئوتکستایلهای بافته نشده وجود دارد اما عمدتا تمامی این روش ها یکسان می باشد .

مواد پلیمری :

مواد پلیمری در قاب پلت یا پوسته از طریق مخازن به سمت فیدراکسترودر منتقل می شود .

اکسترودر :

مواد اولیه پلیمر با تثبیت کننده ها ، افزودنی ها رنگ های اصلی ، اصلاح کننده ها و سایر مواد افزودنی مخلوط می شود . این مخلوط در داخل شبکه اکسترودر ذوب می شود .

فیبر ریسندگی :

مخلوط پلیمری ریخته گری از طریق یک کانال گرم به یک سیستم فیلتر رزین و سپس به بخش توزیع کننده ای که منجر به واحد های چرخشی می شود پمپ می شود .

خشک کردن :

رشته ها از طریق سوراخ های چرخشی به سمت محفظه کوچک به سمت پایین رانده می شود .همانطور که فیبرها از طریق این اتاق ها عبور می کند کل هوا در سراسر بسته بندی رشته ها هدایت می شود تا رشته های مذاب را به میزان کافی برای خنک شدن ایجاد کند . سپس رشته ها به وسیله یک جریان هوا  به سمت یک لوله کانونی کشیده می شود .جریان دوم هوا با سرعت بالا به موازات هدایت رشته ها هدایت می شود که باعث شتاب و ضعف یا کشش می شود .لوله کانونی کشیده می شود .جریان دوم هوا با سرعت بالا به موازات هدایت رشته ها هدایت می شود که باعث شتاب و ضعف یا کشش می شود ، این کشش مکانیکی باعث افزایش جهت زنجره های پلیمری می شود و رشته های مداوم را تشکیل می دهند که باعث تقویت رشته ها می شود .

نوار پیوسته :

رشته ها به صورت تصادفی روی یک سطح ذخیره می شوند و در خلا در فرآیند اکستروژن استفاده می شود . در بعضی از فرآیند ها یک بار الکترواستاتیک بر روی دسته بندی رشته ها قرار می گیرد تا اطمینان از پخش و جداسازی رشته ها حاصل شود .

سوزنی :

نوار پیوسته به بخش سوزنی تحویل داده می شود جایی که رشته با چندین سوزن مشتعل می شود تا فیبرها را به هم متصل کند .نوار پیوسته به بخش سوزنی تحویل داده می شود جایی که رشته با چندین سوزن مشتعل می شود تا فیبرها را به هم متصل کند.

ویندینگ :

پارچه پیوندی با یک بخش برشی مواجه می شود که در آن دو لبه به منظور از بین بردن لبه های غیر یکنواخت و خشن ایجاد شده در مرحله تولید بریده شده اند . برش زیر پارچه بر روی رول بزرگتر کشیده می شود .

کاربرد :

ژئوتکستایل سبک وزن (  ۳٫۱ – ۴٫۵ oz)می تواند در زهکشی ، محوطه سازی ، روکش آسفالت  … استفاده شود و ژئوتکستایل وزن متوسط (  oz8-6 ) را در کنترل فرسایش ، تثبیت ، جداسازی کامل و زهکشی استفاده نمود در حالیکه ژئوتکستایل سنگین وزن را می توان برای تثبیت جاده ها و کمانشویی ژئوممبران استفاده کرد .