خاب لوپ

خاب لوپ

خاب لوپ در فرش به چه معنی است ؟

       معمولاً این نوع از بافت فرش ها به صورت تنها و یا ترکیبی از خاب حلقه ای و خاب بریده ( Cut Loop)  به کار می رود و ظاهری همانند فرش های سیسال به فرش می دهد که این روزها به ویژه در بازارهای اروپا ، آمریکا و آسیای شرقی بسیار محبوب است . چرا که قابلیت های بسیار زیادی برای ایجاد جلوه و بافت در سطح های مراکز تجاری ، منازل ، محل های عمومی هتل ها و … دارد و در انواع مختلف لوپ از جمله خاب حلقه ای کوتاه و کشیده شده ، بلند ، طرح دار و … تولید می شوند .

در تولید فرش های با خاب لوپ یا همان خاب حلقه ای انتخاب نوع نخ فرش دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد . معمولا در تولید این نوع فرش از نخ های حجیم فیلا متنی ممتد یا همان نخ BCF استفاده می شود که می تواند از انواع الیاف مصنوعی ، نایلون ، پلی پروپیلن و حتی صد در صد پشم ریسیده شده استفاده کرد .

در این نوع فرش ها به لحاظ ساختار بافت و کیفیت محصول نهایی نمی توان از مخلوطی از نخ BCF و یا نخ پشمی استفاده کرد . معمولا در پروژه های بسیار بزرگ از الیاف مصنوعی که طبیعتاً ارزان تر هستند و در پروژه های لوکس تر نخ های صد در صد پشمی با رنگ طبیعی سفارش داده می شود .

فرش های دارای بافت حلقه ای ( Loop Pile ) می توان با دو ساختار بافندگی معمولی و نیز ماشین آلات بافت تافتینگ تولید شود اما معمولا سرعت بافت در ماشین آلات تافتینگ به مراتب بالاتر و سریع تر از ماشین آلات بافندگی  Face to Face  است . از سال هایی که فرش ها عمدتاً توسط دست بافته می شوند زمان زیادی گذشته است و امروزه ماشین آلات فوق مدرن به ما این اجازه را می دهد تا فرش هایی با تراکم متفاوت ، نخ های متفاوت و طرح های بی نهایت گوناگون تولید کنیم . پروسه تولید فرش های لوپ :

معمولاً ماشین آلات تافتینگ دارای عرض بین ۴ تا ۵ متر هستند و ظاهر عظیم آن ها همراه با کریل مخصوص نخ های سطح فرش و نیز چله و غلطک های پیچش و غیره شکوه خاصی به آن ها می بخشند اکا غالباً قلب این ماشین آلات و نبض تپنده آن ها که به فرش جان و روح می دهد سوزن های کوچکی هستند که پس از تحویل نخ از تغذیه کننده ها هنرمندانه گره های فرش را ایجاد می کنند .

سوزن در مرحله اول در پشت ماتریکس اصلی فرش یا همان پارچه ای که خاب ها بر روی آن سورا می شود قرار دارد و پس از ورود به صفحه و عبور از آن نخ را به یک قلاب تحویل می دهد و دوباره به سر جای خود باز می گردد . در این مرحله یا هوکر که عملیات تشکیل خاب قبلی را به پایان رسانده به سمت عقب حرکت می کند و برای ورود مجدد سوزن آماده می شود .

ساختمان ایجاد خاب های بریده ( Cut Loop)هم بسیار به این پروسه شبیه است با این تفاوت که در فرش های با خاب بریده یک تیغ هم وجود دارد که خاب های حلقه ای ایجاد شده را برش می دهد و به دو خاب بریده شده آزاد تبدیل می کند .

مرحله پایانی پس از جمع آوری فرش بر روی غلطک های جمع کننده مقاوم سازی پشت فرش توسط یک لایه پشتی و چسب لاتکس است که باعث مقاومت فرش و استحکام نهایی حلقه ها در فرش می شود .